Engelli Öğretmen Adaylarından MEB Önünde Protesto

Milli Eğitim Bakanlığı önünde kendilerini "Atanması yapılmayan engelli öğretmenler" olarak isimlendiren grup, pankart açarak, "Engelliden öğretmen olur. Hem de bal gibi olur" şeklinde slogan attı.

Daha sonra grup adına yapılan açıklamada, "Atanması Yapılmayan Engelli Öğretmenler Platformu" üyesi Ömer Mısırlı, engelli istihdamı için 2012'de Özürlü Memurluk Seçme Sınavı'nın yapıldığını belirterek, bu sınava giren birçok adayın dönemin Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer tarafından "Engelliden öğretmen mi olur?" sözleriyle hayal kırıklığına uğradığını ileri sürdü.

Daha sonra dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Engelliden öğretmen olur. Hem de bal gibi olur." dediğini anımsatan Mısırlı, bunun üzerine 2013'te engelli öğretmen atamasının gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Gelinen süreçte, MEB'in Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (EKPS) üzerinden 5 ay geçmesine rağmen engelli öğretmen alımına ilişkin bir atama takvimi belirlemediğine işaret eden Mısırlı, "Bu MEB'in engelliden öğretmen olmaz' zihniyeti ile devam ettiğinin göstergesidir" ifadelerini kullandı.

MEB'in 16 bin civarında engeli öğretmen açığı bulunduğunu ve yasal olarak yüzde 3 engelli öğretmen çalıştırma mecburiyeti var olduğunu dile getiren Mısırlı, "Öğretmen adayları adına bir atama takviminin belirlenmemesi ve resmi bi açıklamanın olmaması bizleri aşırı derecede tedirgin etmekte ve birçok engelli öğretmen adayı arkadaşımızın stres ve depresyon kaynaklı rahatsızlıklar yaşamasına sebep olmaktadır. İlgili büyüklerimizin engelli öğretmen atamaları konusunda resmi bir açıklama yapana kadar engelli öğretmen adaylarına yakışır bir şekilde MEB önünde oturup kitap okuyacak ve resmi açıklama yapılana kadar yemek yemeyeceğiz."
Kaynak: http://www.haber7.com/egitim/haber/1201535-engelli-ogretmenlerden-meb-on...

Haber Kategorisi: