MEB'ten Engelli Personele Yer Değiştirme Genelgesi

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelgeyle, taşra teşkilatında eğitim sınıfı dışındaki engelli memurların bir defaya mahsus olmak üzere yer değiştirebileceği belirtildi.
Genelgenin ilgili kısmı aşağıda:

Bilindiği üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 72 nci maddesine, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 10 uncu maddesi ile eklenen altıncı fıkrada “ilgili mevzuatı uyarınca verilecek rapora göre kendisi, eşi veya birinci derece kan hısımlığı bulunan bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri engelli olan memurların engellilik durumundan kaynaklanan yer değiştirme taleplerinin karşılanması için düzenlemeler yapılır hükmüne yer verilmiştir.
Bu hüküm doğrultusunda, Bakanlığımızın taşra teşkilatında eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı dışındaki hizmet sınıflarında istihdam edilen engelli personelden
1) Adaylıkları kaldırılmış olanların, hizmet süresi şartı aranmaksızın,
2) Hâlen aday konumunda olanların, adaylıklarının kaldırılmasını müteakip hizmet süresi şartı aranmaksızın, bir defaya mahsus olmak üzere istedikleri il emrine kadroları ile birlikte yer değiştirmelerinin yapılması ilgi Makam Onayı ile uygun görülmüştür.

Bu çerçevede İliniz emrinde engelli personel olarak görev yapanlardan adaylığı kaldırılmış olanların tek il ilçe tercihinde bulunmasının sağlanarak özürlü sağlık kurulu rapora ile birlikte, halen aday olan engelli personelin taleplerinin ise adaylıkları kaldırıldıktan sonra insan Kaynakları Genel Müdürlüğüne gönderilmesi gerekmektedir.

Yapılan değerlendirme sonucu yer değişikliği uygun görülenlerin kadroları İle birlikte atanaları yapılarak, kararnameleri eski ve yeni görev yerlerine gönderilecek olup atamaların iptali yapılmayacaktır. Ayrıca ilgi Makam onayı gereği engelli personel bu haktan bir defaya mahsus faydalanacak olup, daha sonraki yer değişikliği iş ve işlemleri genel hükümlere göre yürütülecektir.

Haber Kategorisi: 

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
öğretm_n: