ÖSYM Okan'ı Mağdur Etmeye Devam Ediyor

Engelliler Haftası'nda aldığı haberle şok olan Altınkayık'ın iki yıldır sınav için hazırlıkları ve umutları çöpe gitti.

Görme engelliler sınavlara yönetmelik gereği soruları okuması için okuyacak ve yanıtları işaretlemesi için işaretleyecek iki yardımcıyla girebiliyor.

Ancak Türkiye'de ikinci kez düzenlenen Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda farklı illerden birçok kişi bianet'in daha önce gündeme getirdiği gibi sistemdeki hatalar nedeniyle sınava giremedi ya da sınavı geçersiz sayıldı.

Düzce Yığılca Asar köyünde yaşayan 19 yaşındaki Altınkayık da onlardan biri.

Memur hata yaptı
Altınkyak, sınava girmek için yaptığı başvuruda memura okuyucu ve işaretleyici yardımcı istediğini belirtti. Memur da kendisine "okuyucu" seçeneğinin olmadığını "görme engelli olduğunu sisteme girdim ÖSYM sana okuyucu verecektir" dedi.

Altınkayık'ın da memura güvenmekten başka bir seçeneği yoktu.

17 Nisan'da sınav yeri açıklandığında internetten kendisine okuyucu verilmediğini fark eden Altınkayık, ÖSYM'yi aradı. Ancak itirazına rağmen kendisine okuyucu verilmedi.

Okulda okuyucu verdiler ama...
Sınav günü bir umutla okula gitti. Oradaki görevlilere bir hata nedeniyle kendisine okuyucu verilmediğini anlatınca, görevliler soruları kendisine okudu ve bu durumla ilgili tutanak tutuldu.

Büyük bir endişe içinde sınav sonucunu bekleyen Altınkayık, sınavının geçersiz olduğunu öğrendi.

"Kopya mı çektim?"
"Hakkım olan okuyucuyu aldığım için sınavımı iptal ediyorlar çok saçma. Sınavım geçersiz sayılmış gerekçe sınav kurallarına uymamam. Sınavda ne yaptım sırama oturdum; hoca okudu cevapladım bunun dışında bir şey yok. Kopya mı çektim, hayır. Engellilere yönelik bir sınav yapıyorlar ve bu konuda uzman olmayan kişilere yetki veriyorlar. Ben puanımın açıklanmasını istiyorum."

ÖSYM: Olan olmuş artık
Altınkayık, ÖSYM'ye itiraz etti ancak telefonla görüştüğü ÖSYM yetkilileri kendisine "Olan olmuş artık. İtiraz etseniz de bir şey değişmeyecek" dedi.

"Yaşadığım yer bir engellinin yaşaması için pek müsait değil. Bu yüzden eve kapalı bir durumdayım. Dört duvar ev hapsi anlayacağınız. Bu sınav benim tek umudumdu. Gece demedim, gündüz demedim çok çalıştım. Benim yapmadığım bir hatanın bedeli bana çok ağır ödetiliyor. İki yıl daha beklemek zorundayım şimdi ne olacak? Benim annem babam tarladan başka bir işten anlamazlar ben hakkımı tek başıma nasıl arayacağım?"

Toplu dava açacaklar
bianet'in daha önce gündeme getirdiği haberde Görme Engelliler Derneği'nden Nazan Cantürk, ÖSYM'yi defalarca uyarmalarına rağmen farklı illerde aynı sebeplerle birçok kişinin sınava giremediğini söyleyerek hukuki yollara başvuracaklarını belirtmişti. (NV)
http://bianet.org/bianet/toplum/155594-gorme-engelliye-sorulari-hoca-oku...

Haber Kategorisi: 

İlgili Haber Kategorisi: 

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
_ampa: