Rusya'da görme engelli çocuklara müze nümunelerini gösterme yöntemi

Rusya'nın Perm kentinde görme engelli çoculara müze nümunelerini gösterme yöntemi bulundu. Perm Urallar bölgesi arkeoloji ve etnografya Müzesi çalışanları, özel dokunsal gezilerin düzenlenmesi ile ilgili yöntem hazırladılar.

Müze çalışanları, çocuklar için nümunelerin 3D kopyalarını yaptı. Bu gibi nümunelere elle dokunmak olası ve böylece müzede korunan antik şeyler üstüne bilgi edinmek mümkün.

Perm kenti Rusya Federasyonu Avrupa kesiminin doğusunda bulunuyor. Perm Urallar bölgesi arkeoloji ve etnografya Müzesi, Perm Devlet İnsani-Pedagojik Üniversitesi nezdinde çalışıyor. Müzenin fonunda 150 küsür bin nümune var. Temelini, bölge topraklarında yapılan arkeolojik kazılar sırasında elde edilen koleksyonlar oluşturuyor.

Şimdi müzede “Herkes için müze” başlıklı bir program hazırlanıyor. Program, sadece sıradan ziyaretçiler için değil, görme ve işitme engelli insanlar için gezilerin düzenlenmesini öngörüyor.

Müze çalışanları, özel dokunsal gezilerin düzenlenmesi yöntemini geliştirdiler. 3D tarayıcısı yardımıyla onlar başta eserleri taradı, sonra 3D yazıcısında gipsopolimerden tam kopyalarını yaptı. Malzemenin sağlamlığı, cam arkasında korunan ve müze ziyaretçilerinin erişebilmedikleri çok kırılgan ve dağılmak üzere olan eşyaları açık şekilde sergilemeye yardım edecek. Sözü edilen teknolojinin bir üstünlüğü daha: bilim adamları, bilgisayarda meydana getirilen sanal modeli, aslı ile temas yapmadan etraflı şekilde inceliyebilecek ve ölçebilecekler. Yani, nümune artık dünyada yoksa bile uzmanlar, onun resimleri ve fotograflarından başka üç boyutlu kopyasını da inceliyebilecek.

Elbette ki nümunelerin üç boyutlu kopyalarının tamamen otantik olduğunu söyleyemeyiz, çünkü onlar ile aslıları değişik malzemelerden yapılmıştır. Görme engelli çocukları müzeye davet etmeden önce müze çalışanları, normal gören ziyaretçiler için test gezisi düzenlediler. Elde edilen sonuçtan herkes memnun kaldı.

Görmiyen ve görme engelli çocukların kaldığı yatılı okulun ilk sınıf öğrencileri, gerçek dokunsal gezinin ilk dinleyicileri oldu. Dinledikleri konuyu orta çağ insanının yaşamından bir gün oluşturmuştu. Çocuklar, kendilerine anlatılan nümuneleri ellerinde tutabildi ve dokunarak izlenim edinebildi. İzlenimin daha tam olması amacıyla gezi, rüzgar ile ormanın gürültüsü, kuşların cıvıltısı gibi doğanın seslerini seslendiren audio kayıt eşliğinde geçti.
Kaynak: http://turkish.ruvr.ru/2014_03_15/269474128/

Yazı Kategorisi: