3 Aralık Üzerine

Dilek Karaca
Yarın, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü.
Peki 3 Aralıklar neden var?
3 Aralıklar var, çünkü hala engellileri insan olarak görmeyen insanlar var.
3 Aralıklar var, çünkü insanların engellilerden bir beklentileri yok. İnsanlar 3 Aralıklarda engellilerin yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerileri, engel ve engelli kavramlarının tanıtılması, engellilerin lehine yapılması gereken çalışmalar gibi konular üzerine konuşmalar yapıp, çeşitli gösteriler düzenliyorlar. Her şey iyi güzel de amacımıza tam olarak ulaşabiliyor muyuz? Neden bu yolda yavaş ilerliyoruz?
Eğer bir engelli çocuk, matematiği sevmediği halde sırf insanların ön yargılarını ortadan kaldırabilmek uğruna eşit ağırlık okumak zorunda kalıyorsa, eğer bir engelli genç, müziği çok sevdiği halde insanların ön yargıları yüzünden müzikten uzaklaşmak zorunda kalıyorsa, amacımıza ulaşamadık demektir. Amacımıza tam olarak ulaşamamamızın bir sürü sebebi var.
Yavaş ilerliyoruz; çünkü ben, sen, o, siz, onlar olmayı başarıyoruz ama biz olmayı hala başaramadık. Oysa bilmeliyiz ki, ancak biz olabildiğimiz zaman hedefimize ulaşabileceğiz.
3 Aralıklar, engelli çalışanların tatil günleri olmamalı. 3 Aralıklar, sözcüklerin havada uçuştuğu günler de olmamalı. Peki 3 Aralıklar ne olmalı, nasıl olmalı? 3 Aralıklar olmalı mı, yoksa bütün günler 3 Aralık mı olmalı?
3 Aralıkları 365 gün altı saat boyunca yaşayabilmek dileğiyle..

Yazı Kategorisi: